AD9805JS OverviewThe product is packaged with the materials of Tray.In order to save space, 64-QFP packages are used.This type of CCD Signal Processor, 12-Bit provides superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the Surface Mount technique.To avoid unnecessary cooling processes, it is recommended that the operating temperature be kept at 0°C~70°C.The input type is Logic.In order to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line, 64 terminations are used.A voltage of 5V is used as the supply voltage.Pins on 64 components are designed to perform the specified functions.Sensor and detector interface may be used wSensor and detector interfaceh a supply current of 86mA.Sensor and detector interface is maintained at 4.75V as the minimum supply voltage.5.25V is the maximum supply voltage.
AD9805JS FeaturesWith 5V channels
consumer IC type: 4.75V
AD9805JS ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD9805JS applications of sensor and detector interfaces.
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-QFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | CCD Signal Processor, 12-Bit |
| Terminal Finish | NOT SPECIFIED |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 86mA |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 2.35mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |