AD694BRZ-REEL7 OverviewPackaging consists of materials from Tape & Reel (TR).There is a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package that is used in order to conserve space.This type of Current Transmitter is capable of providing superior performance.Surface Mount is used as the mounting method.In order to avoid unnecessary cooling processes, the operating temperature should be kept at -40°C~85°C.Sensor and detector interface uses the input type Voltage.The use of 16 terminations is intended to prevent signals from reflecting off the transmission line's end.According to its base part number of AD694, related electronic parts are available.There is a voltage supply of 24V that is used to operate it.As an electronic device, it is a 16-pin type.A Surface Mount mounting is used.Maintaining the operating supply current at 23mA may improve efficiency.The supply voltage will be exceeded by 36V and failures will occur.In the case of a lower supply voltage than 4.5V, failures will occur.24V power supplies are optimized for its operation.A 1 channel is designed for the transmission of data.
AD694BRZ-REEL7 FeaturesWith 24V channels
operate temperature at the range of 23mA
AD694BRZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD694BRZ-REEL7 applications of sensor and detector interfaces.
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Current Transmitter |
| Resistance | 5MOhm |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 24V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD694 |
| Number of Elements | 3 |
| Power Supplies | 24V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Operating Supply Current | 23mA |
| Input Type | Voltage |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Output Current per Channel | 20mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500μV |
| Gain Bandwidth Product | 300 kHz |
| Voltage Gain | 93.98dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Input Bias Current | 5nA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |