RE46C140SW16F OverviewSensor and detector interface is packaged wSensor and detector interfaceh materials from Tube.For the purpose of saving space, the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is used.The Smoke Detector type provides superior performance as it is a type of Smoke Detector.As a mounting technique, Surface Mount is utilized.A temperature of -25°C~75°C should be maintained during operation to avoid unnecessary cooling.As an input type, it uses Photoelectric.Signals are prevented from reflecting off 16 terminations.According to its base part number of RE46C140, related electronic components can be found.With a supply voltage of 9V, it operates.Essentially, it is a 16-pin electronic device.The pins of a 16 component have been designed to perform specific functions.Mounted in the way of Surface Mount.Voltage is used as the output type.By maintaining an operating supply current of 8μA it is possible to achieve improved efficiency.With a supply current of 8 µA, it is permitted to be used.Sensor and detector interface is likely that failures will occur when the supply voltage exceeds 12V.In the event that the supply voltage is less than 6V, failures will occur.The software is optimized for operation at the power supplies of 9V.The device is designed for use in applications with a supply voltage of 12 V.The supplier device package for this device is 16-SOIC.A member of the - series, it provides a designer with an extremely efficient and reliable device suitable for a wide range of applications.
RE46C140SW16F FeaturesWith 9V channels
operate temperature at the range of 8μA
RE46C140SW16F ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
RE46C140SW16F applications of sensor and detector interfaces.
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | SOIC N |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | + 75 C |
| Minimum Operating Temperature | - 25 C |
| Output Signal Type | Temporal Tone |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | RE46C140 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -25°C~75°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Smoke Detector |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | RE46C140 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Power Supplies | 9V |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 6V |
| Operating Supply Current | 8μA |
| Nominal Supply Current | 5.5μA |
| Input Type | Photoelectric |
| Current - Supply | 8 µA |
| Product Type | Smoke Detectors |
| Operating Temperature Range | - 25 C to + 75 C |
| Sensing Method | Photoelectric |
| Supply Current | 5.5 uA |
| Product Category | Smoke Detectors |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |