![]()
Add to cart |
The AD7191BRUZ is a low-noise, complete analogue front end for high-precision measurement applications. It contains a low noise, 24-bit sigma-delta (Σ-Δ) ADC.
Pin-programmable output rate
Output data rate: 10 Hz, 50 Hz, 60 Hz, 120 Hz
Pin-programmable PGA
Gain: 1, 8, 64, 128
Pin-programmable power-down and reset
RMS noise: 15 nV @ 10 Hz (gain = 128)
Up to 21.5 noise-free bits (gain = 1)
Internal or external clock
Bridge power-down switch
Offset drift: 5 nV/°C
Gain drift: 1 ppm/°C
Specified drift over time
Simultaneous 50 Hz/60 Hz rejection
Internal temperature sensor
Power supply: 3 V to 5.25 V
Current: 4.35 mA
Temperature range: –40°C to +105°C
Package: 24-lead TSSOP
Weigh scales
Strain gauge transducers
Pressure measurement
Medical and scientific instrumentation
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | PGA |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 22.5mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7191 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Number of Channels | 3 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Power Dissipation | 22.5mW |
| Number of Bits | 24 |
| Input Type | Differential |
| Min Input Voltage | 1V |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Number of Inputs | 2 |
| Max Input Voltage | 5V |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 120 sps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.25V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY, OFFSET BINARY |
| Output Format | SERIAL |
| Height | 1.05mm |
| Length | 7.9mm |
| Width | 4.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |