ADS1100A5IDBVT OverviewThe analogue to digital converter is designed with 16 Bits.The AD converter is embedded in the SOT-23-6 package.The ADC converter is packaged in the way of Cut Tape (CT).The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 6 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 6 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, DELTA-SIGMA converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 128 Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential, Single Ended.There are Supply reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that PGA-ADC.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Sigma-Delta.There are 6 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 2.7V~5.5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 2 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to ADS1100 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.Single describes the type of supply.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 2.7V~5.5V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.5V.It operates with the minimal supply voltage of 2.7V.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 5V.The ADC converter operates from 5V power supplies.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 750μW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 750μW.The number of channels is growing strong/weak: 1.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 128 sps.PGA, Selectable Address can be ensured when operating.The digital converter operates with the minimal supply voltage (DC) of 2.7V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage (DC) of 5.5V.
ADS1100A5IDBVT Features1 Functions
6 basic kinds of terminations
6 pin count
Minimal supply voltage of 2.7V
5V power supplies
Maximal supply voltage (DC) of 5.5V
ADS1100A5IDBVT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1100A5IDBVT ADC applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | PGA, Selectable Address |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 750μW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADS1100 |
| Pin Count | 6 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Configuration | PGA-ADC |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation | 750μW |
| Number of Bits | 16 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | Supply |
| Data Interface | I2C |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 128 sps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 128 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Conversion Rate | 128 sps |
| Output Format | SERIAL |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Height | 1.45mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| Thickness | 1.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |