AD7195BCPZ-RL7 OverviewIn the way of 32-VFQFN Exposed Pad, CSP, it is packaged.In this electronic part, 24 Bits have been used.Tape & Reel (TR) contains it.An electrical device like this provides regulated DC power for driving a load by converting alternatives voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage).This electrical device has a voltage of 2.7V~5.25V for its supply/digital input.In accordance with the base part number, its related parts can be identified.There are 32 pins on it.The minimum operating temperature is -40°C to ensure reliability.A maximum operating temperature of 105°C ensures its reliability.5.25V's maximal supply voltage is supported by this device.In order to operate, the maximum voltage supplied reaches 4.75V.It is recommended that the supply voltage be kept at 5V to maintain high efficiency.Numbers can be converted to words and figures can be converted to words with 1 converters.It is possible for microcontrollers to read and process analog signals such as voltage using 1 A/D converters.A 32-LFCSP-LQ (5x5) device package is used as a supplier.This electronic part has a 5V input type as its maximum input type.
AD7195BCPZ-RL7 FeaturesAD7195BCPZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7195BCPZ-RL7 AFE applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-LFCSP-LQ (5x5) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 35.5mW |
| Base Part Number | AD7195 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation | 35.5mW |
| Number of Bits | 24 |
| Min Input Voltage | 500mV |
| Max Input Voltage | 5V |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 4.8 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.25V |
| Power Consumption | 35.5mW |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Converters | 1 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |