MAX19708ETM OverviewThere is an electronic part in this product that has been designed with 10 Bits.A set of 48 pins is included in the design.For the sake of reliability, it must be operated at a minimum operating temperature of -40 °C.The maximum operating temperature of the device is set at 85 °C to ensure its reliability at all times.It is capable of supporting the maximum possible voltage supply for 3.3 V.It operates at a maximum voltage of 2.7 V when the maximum voltage is supplied for its operation.The efficiency will be high if the supply voltage is kept at 3 V and there is no variation in the supply voltage.The DC switching regulator of this design operates with a supply current of 14.1 mA.It is possible to convert numbers to words and figures to words through 6 converters, which are available on the Internet.A 2 A/D converter is a unit that converts an analog signal like voltage to digital form so that it can be read and processed by a microcontroller, which can then be interpreted and used by other devices.
MAX19708ETM FeaturesMAX19708ETM ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX19708ETM AFE applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Number of Pins | 48 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX197 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | * |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | 36.9 mW |
| Max Power Dissipation | 36.9 mW |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | Parallel, SPI |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 14.1 mA |
| Number of Bits | 10 |
| Quiescent Current | 16 mA |
| Resolution | 1.25 B |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of Converters | 6 |
| Conversion Rate | 11 Msps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 55 dB |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |