AD723ARUZ OverviewThis encoder is embedded inside a 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.Packing the encoder in a Tube case is recommended to ensure that it is protected.I have mounted this motor encoder in the way of the Surface Mount axis.There are two types of Video Encoder types that can be identified.There is no problem with connecting the encoder in Cameras, Internet Appliances, Set-Top Boxes as it is suitable for it.This motor encoder is motor encoder of the AD723 family and is based on that.When switching power supplies are used, the digital power of the 2.7V~5.5V component of the optical encoder is applied.In the optical encoder there are 28 terminations that are available.In total, the rotary encoders has 28 pins in total.There is a Surface Mount mount for it.It is equipped with 28 pins on the encoder in question.Using a maximum 85°C value ensures that the encoder reader runs as stable as possible.The minimum working temperature of this rotary encoder must not be less than -40°C.During operation, this converter is powered by a supply voltage of 3V.This rotary encoder can operate with a minimum voltage of 2.7V as long as it has a constant current.As a result, the maximum supply voltage across the converter can be found to be 5.5V.3 channels make up the total number of channels.29mA is the supply current that is used for the operation of the quadrature encoder.There is a maximum supply current of 19mA in this quadrature encoder.
AD723ARUZ FeaturesIn 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: AD723
28 pins
3 channels
AD723ARUZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD723ARUZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 402.988471mg |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Cameras, Internet Appliances, Set-Top Boxes |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD723 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 3 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 29mA |
| Supply Current-Max | 19mA |
| Bandwidth | 6.1MHz |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.8mm |
| Width | 4.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |