AD724JRZ OverviewAn embedded encoder is contained in a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.The encoder is recommended to be packed in a Tube case.Mounted in Surface Mount's direction, this motor encoder is located at the bottom.Video Encoder is the type of the object.In this case, the encoder is connected in RGB to NTSC/PAL.motor encoder of the system is based on the AD724 family.In switching power supplies, the 4.75V~5.25V digital power of the optical encoder is applied to the circuit.16 terminations are included in the optical encoder.There are 16 pins on the rotary encoders in total.Surface Mount mounts the item on the wall.Encoders with 16 pins are available.This ensures that the encoder reader runs as smoothly as possible when the 70°C is set to the maximum.Ideally, this rotary encoder should not work at temperatures below 0°C.In this converter, 5V is the supply voltage that is used to operate it.As long as the supply voltage of 4.75V is less than the minimum, it can work.Across the converter, the maximum voltage that can be supplied is 5.25V.The rotary encoder has a total of 3 channels.In order to operate it, 42mA is used as the supply current.
AD724JRZ FeaturesIn 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: AD724
16 pins
3 channels
AD724JRZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD724JRZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | RGB to NTSC/PAL |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD724 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 3 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Operating Supply Current | 42mA |
| Nominal Supply Current | 33mA |
| Bandwidth | 5MHz |
| Voltage - Supply, Digital | 4.75V~5.25V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Height | 2.35mm |
| Length | 10.5mm |
| Width | 7.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |