AD73311LAR OverviewI have packaged it in a way that is similar to DO-214AA, SMB's.16 Bits were used in the design of this electronic part.There is an embedded version of it in the Tape & Reel (TR) package.Using 3V, this electrical device converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) and provides regulated DC power to drive a load.This electrical device has a supply/digital voltage of 3V which indicates the power supply/digital voltage.The base part number of the product allows the identification of its related parts based on the part number.In addition, it is equipped with a 20 pin count.It is estimated that this electrical device has a power of 50 mW Watts.An electrical device of this type is known as a Zener device.It uses a TELECOM CIRCUIT-type telecom IC as its core.As a supplier device package, DO-214AA (SMBJ) is utilized by the company.
AD73311LAR FeaturesAD73311LAR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
AD73311LAR AFE applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | DO-214AA (SMBJ) |
| Number of Terminals | 20 |
| Lead Free Status / RoHS Status | -- |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 5.8A |
| Package | Tube |
| Base Product Number | AD73311L |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Package Description | SOP, |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Supply Voltage-Nom | 3 V |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Temperature-Max | 105 °C |
| Rohs Code | No |
| Manufacturer Part Number | AD73311LAR |
| Package Code | SOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Rochester Electronics LLC |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ROCHESTER ELECTRONICS INC |
| Risk Rank | 5.04 |
| Part Package Code | SOIC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Series | TransZorb® |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | No |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Type | Zener |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | General Purpose |
| Power (Watts) | 50 mW |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | SMBJ |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Power Line Protection | No |
| Voltage - Breakdown (Min) | 71.1V |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 103V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 64V |
| Seated Height-Max | 2.65 mm |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 3V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V |
| Capacitance @ Frequency | -- |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Width | 7.5 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Power (Watts) | 50mW |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Temperature (Max) | 105°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |