ISL98003CNZ-110 OverviewIn this case, it is packaged in the same way as TQFP.A 8-Bit electronic part was designed for this application.It is the practice of terminating transmission lines with impedance-matching devices.80 pins are used in the design of this board.In order to ensure its reliability, it operates at the minimal operating temperature of 0°C.In order to ensure the reliability of the system, it operates at the maximum operating temperature of 70°C.The 80 pin count is provided.As the supply current for this DC switching regulator is 280mA, it operates from this current.In addition to 3 A/D converters, microcontrollers can read and process analog signals like voltage in digital form.This electrical device uses a consumer IC called CONSUMER CIRCUIT.
ISL98003CNZ-110 FeaturesISL98003CNZ-110 ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL98003CNZ-110 AFE applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Package / Case | TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 80 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | Parallel |
| Power Dissipation-Max | 1.1W |
| Operating Supply Current | 280mA |
| Number of Bits | 8 |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 110 Msps |
| Max Dual Supply Voltage | 3.6V |
| Min Dual Supply Voltage | 3V |
| Number of A/D Converters | 3 |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 1mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Package / Case | 80-TQFP Exposed Pad |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| ECCN Code | EAR99 |
| Power (Watts) | 1.2mW |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ISL98003 |
| Number of Channels | 3 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V~2V 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~2V 3V~3.6V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |