AD73322LAR OverviewIn the way of 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), it is packaged.In this electronic part, 16 Bits have been used.Tube contains it.An impedance-matching device terminates a transmission line with a 28 termination.An electrical device like this provides regulated DC power for driving a load by converting alternatives voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage).This electrical device has a voltage of 2.7V~5.5V for its supply/digital input.Supply voltage should remain at 3V.28 pins are included.Its power is 73mW Watts.Below 85°C is the optimal operating temperature.In this case, it adopts the TELECOM CIRCUIT IC for telecom.
AD73322LAR FeaturesAD73322LAR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD73322LAR AFE applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Power (Watts) | 73mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 16 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Number of Terminals | 28 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | AD73322L |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Package Description | SOP, |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Supply Voltage-Nom | 3 V |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | No |
| Manufacturer Part Number | AD73322LAR |
| Package Code | SOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Rochester Electronics LLC |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ROCHESTER ELECTRONICS INC |
| Risk Rank | 5.01 |
| Part Package Code | SOIC |
| Series | - |
| Tolerance | 5 % |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Resistance | 39 Ω |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Composition | Thick Film |
| Power (Watts) | 73 mW |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Technology | CMOS |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Seated Height-Max | 2.65 mm |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Width | 838.2 µm |
| Height | 508 µm |
| Length | 1.5494 mm |