MAX1101CWG+ Overview24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is the way it is packaged.The Tube package contains it.In 24 terminations, the transmission line is terminated with a device that matches its characteristic impedance.5V should be the supply voltage.There are 24 pins on it.This device uses an analog IC called ANALOG CIRCUIT.Keeping the operating temperature below 70°C is recommended.It is recommended that the supply voltage (Vsup) be kept above 4.75V in order for the system to function properly.When Vsup reaches 5.25V, the maximum supply voltage has been reached.
MAX1101CWG+ FeaturesMAX1101CWG+ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX1101CWG+ AFE applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Length | 15.4mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX1101 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | * |
| Part Status | Active |
| Number of Bits | - |
| Voltage - Supply, Analog | - |
| Voltage - Supply, Digital | - |
| Number of Pins | 24 |
| JESD-609 Code | e3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX1101 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |