AD73322LYRZ OverviewIt is packaged in a way that resembles 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width).The electronic part in this example has been designed using 16 Bits.As part of Tube, it is embedded.It involves terminating a transmission line with an impedance-matching device.A power supply/analog voltage of 2.7V~5.5V is produced by this electrical device, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) for driving a load.It is important to note that the supply/digital voltage of this electrical device is 2.7V~5.5V.Supply voltage should be set to 3V.This device is equipped with 28 pins.Approximately 73mW Watts are consumed by this electrical device.In order for the device to operate properly, temperatures below 105°C are ideal.There is a TELECOM CIRCUIT telecom IC in it.Optimal operating temperature is -40°C.
AD73322LYRZ FeaturesAD73322LYRZ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD73322LYRZ AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Power (Watts) | 73mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 105°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 2.214806g |
| Pbfree Code | no |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 73mW |
| Base Part Number | AD73322 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Power Supplies | 3V |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 31mA |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 64 ksps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 78 dB |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Filter | YES |
| Gain Tolerance-Max | 0.75dB |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |