XRD9816BCV-F OverviewIn the way of TQFP, it is packaged.In this electronic part, 16 Bits have been used.An impedance-matching device terminates a transmission line with a 48 termination.Supply voltage should remain at 5V.There are 48 pins on it.The minimum operating temperature is 0°C to ensure reliability.A maximum operating temperature of 70°C ensures its reliability.5.5V's maximal supply voltage is supported by this device.In order to operate, the maximum voltage supplied reaches 4.5V.In Surface Mount's direction, it is mounted.It is recommended that the supply voltage be kept at 5V to maintain high efficiency.Power is provided by a 5V-shape power supply.With 3 channels, the A/D converter works.D/A CONVERTER converters can be selected depending on the input voltage and output voltage of the source.
XRD9816BCV-F FeaturesXRD9816BCV-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XRD9816BCV-F AFE applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Bits | 16 |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 8 Msps |
| Number of Analog In Channels | 3 |
| Power Consumption | 500mW |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Power (Watts) | 500mW |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~5.5V |