AD7376ARUZ50 OverviewThis file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 128 taps.Positions are 128.The terminations are set at 14.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices shows the 14 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 4.5V~33V ±4.5V~16.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.AD7376 family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has 14 pins.This digital variable resistor displays Cascade Pin.A potentiometer conducts at a 30V supply voltage.Added features of this digital potentiometer include: IT CAN ALSO OPERATE FRON 4.5 TO 33V SINGLE SUPPLYFor it to perform as expected, the supply current must be in the range of 12μA.Having a maximum supply current of 12μA, digital potentiometer is able to handle any load.There is a quiescent current consumption at 100nA.The bandwidth to transfer data is 470 kHz.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.A dual-supply voltage can be set up to 4.5V in order to ensure stable power.
AD7376ARUZ50 FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 30V
Quiescent Current at 100nA
AD7376ARUZ50 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7376ARUZ50 Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | iCMOS® |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 128 |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE FRON 4.5 TO 33V SINGLE SUPPLY |
| Voltage - Supply | 4.5V~33V ±4.5V~16.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD7376 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 12μA |
| Nominal Supply Current | 12μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 12μA |
| Quiescent Current | 100nA |
| Bandwidth | 0.09 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 16.5V |
| -3db Bandwidth | 470 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Number of Taps | 128 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 260 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | -300ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -5V |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |