DS1267-100+ OverviewIt is contained in 14-DIP (0.300, 7.62mm) pacakge.This pentometer begins to be stored by Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 256 positions.It is designed 14 terminations.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.It is powered by 5V to deliver its perfomance.14 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Through Hole.The potentionmeter can supply 5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.100kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of DS1267 family.This potentiameter gets 14 pins on it.Cascade Pin can be found when using this digital variable resistor.It is capable of delivering voltage at 5V.
DS1267-100+ FeaturesAvailable in 14-DIP (0.300, 7.62mm) package
2 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
14 pins
DS1267-100+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1267-100+ Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS1267 |
| Pin Count | 14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Serial |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 0.1 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Length | 19.05mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |