AD7874BN OverviewPackage 28-DIP (0.600, 15.24mm) includes it.The Tube package contains this data acquisition unit.Normal operation should be performed with the working temperature set to -40°C~85°C.There is a possibility that you will be repaid what you paid from the outstanding Data Acquisition System (DAS).This part will save even more space if it is mounted through Through Hole.As this unit is designed, if your meter does not read a voltage of ±5V, the circuit should be re-built.Total, there are 28 terminations that have been made.In order to access high performance for a wide range of applications, we have included the 1 functions here.Due to the deployment of 4 channels, this unit is able to perform complex tasks very efficiently.The voltage to be applied to this data acquisition unit is 5V.In terms of pin count, it has a total of 28 pins.The device is equipped with a high resolution 12-bit data acquisition system.In order to implement high-level analog source acquisition, the 4 analog IN channels are implemented.
AD7874BN FeaturesThrough Hole acquisition unit
4 channels process
12-Bit acquisition unit
AD7874BN ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD7874BN ADCs/DACs applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | ±5V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT APPLICABLE |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T28 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate | 0.029 MHz |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Sampling Rate (Per Second) | 116k |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.012% |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Analog Input Voltage-Max | 10V |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Analog Input Voltage-Min | -10V |
| Conversion Time-Max | 35μs |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Height Seated (Max) | 6.35mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |