AD421BNZ OverviewThe package 16-DIP (0.300, 7.62mm) contains this item.ADCs/DACs is available in package Tube.ADCs/DACs is advised to set the working temperature to -40°C~85°C so that normal operation can be maintained.This outstanding DAC allows you to get what you paid.Using Through Hole will save you more space.Your meter should read 3V 3.3V 5V for the supply voltage if it doesn't, you should redo the circuit.In total, there have been 16 terminations.Here, 1 functions are used to access high performance for any application.If you want parts with similar specs, try searching "AD421".In this data acquisition unit, 3V is the common amount of voltage.There are 16 pins on it.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is a device that captures data at a high resolution of 16 bAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog converterss.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters consist of 16 pins.5V is a valid supply option for this device.In this unit, there are 1 digital to analog converters.
AD421BNZ FeaturesThrough Hole acquisition unit
16-Bit acquisition unit
5V unit
AD421BNZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD421BNZ ADCs/DACs applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Termination | Through Hole |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | DAC |
| Max Power Dissipation | 1.95mW |
| Voltage - Supply | 3V 3.3V 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT APPLICABLE |
| Base Part Number | AD421 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Interface | Serial |
| Nominal Supply Current | 575μA |
| Power Dissipation | 1.95mW |
| Number of Bits | 16 |
| Min Input Voltage | 2.51V |
| Max Input Voltage | 2.49V |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | MICROWIRE™, Serial |
| Sampling Rate | 125 sps |
| Settling Time | 8 ms |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.01 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Conversion Rate | 125 sps |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Height | 3.3mm |
| Length | 20.07mm |
| Width | 6.35mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |