AD7874BR OverviewPresented in package 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width).In the Tube package, you can find this data acquisition unit.The recommended working temperature is -40°C~85°C in order to maintain normal operation.The outstanding Data Acquisition System (DAS) is what you paid.ADCs/DACs is best to mount this part through Surface Mount in order to save more space.For this unit, you should redo the circuit if your meter reads something other than 5V for the supply voltage.In total, 28 terminations have occurred.The 1 function here gives access to high performance for whatever application you want to run.As a result of deploying 4 channels, this unit is able to efficiently perform complex tasks.This data acquisition unit should be powered by 5V voltage.ADCs/DACs has 28 pins when ADCs/DACs comes to pin count.An integrated data acquisition device with a 12-bit resolution is used in this application.In order to facilitate high-level analog source acquisition, 4 analog IN channels have been implemented.
AD7874BR FeaturesSurface Mount acquisition unit
4 channels process
12-Bit acquisition unit
AD7874BR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD7874BR ADCs/DACs applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate | 0.029 MHz |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Sampling Rate (Per Second) | 116k |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.012% |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Analog Input Voltage-Max | 10V |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Analog Input Voltage-Min | -10V |
| Conversion Time-Max | 35μs |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |