MSC1202Y2RHHTG4 OverviewIn package 36-VFQFN Exposed Pad, ADCs/DACs is included.Data acquisition units such as this one are available in a package called Tape & Reel (TR).In order to maintain normal operation, a temperature of -40°C~125°C is recommended.This outstanding ADC and DAC: MCU Based can be used to reimburse you for what you paid.ADCs/DACs would be best if this part was mounted through Surface Mount, which would save more space.ADCs/DACs would be prudent to redo the circuADCs/DACs if your meter does not register 2.7V~5.25V as ADCs/DACs should for the supply voltage.The total number of terminations is 36.6 channels enable this unit to handle complicated tasks efficiently.Those looking for similar parts could try searching "MSC1202Y2".Data acquisition units need a voltage of 5V to operate properly.According to its pin count, there are 36 pins.There is a high resolution data acquisition device on this market which is a 16-bit device.A total of 36 pins are involved in the unit.Surface Mount technique improves feasibility in many cases.There should be an alert for when the supply voltage rises to near 110mA.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is usually the case that the acquisAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog convertersion rate of a part reaches 33MHz.A total of 16 I/Os are available in this data acquisition device, making it a universal device.
MSC1202Y2RHHTG4 FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
16-Bit acquisition unit
16 enhanced I/Os
MSC1202Y2RHHTG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSC1202Y2RHHTG4 ADCs/DACs applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 36 |
| Type | ADC and DAC: MCU Based |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 33MHz |
| Base Part Number | MSC1202Y2 |
| Pin Count | 36 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | I2C, SPI, Serial, USART |
| Memory Size | 4kB |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 256B |
| Memory Type | FLASH |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Current-Max | 110mA |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | YES |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | SPI |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Sampling Rate | 1 ksps |
| Core Architecture | 8051 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1k |
| Power Consumption | 4mW |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Height | 1mm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |