AD7879-1ACPZ-500R7 OverviewPackaged in a Tape & Reel (TR)-type enclosure.As part of the 16-VQFN Exposed Pad, CSP package, it has been dispatched.I2C, Serial interface is used for better data acquisition performance.It is mounted in Surface Mount-axis.If your meter does not show 1.6V~3.6V for the supply voltage in the manner in which this unit is designed, it is recommended that you redo the circuit.It is expected that this chip will operate at an average operating temperature of -40°C~85°C.In total, there are 16 terminals, each of which has its own functions and characteristics.This device has the part number AD7879 as its base part number.It consists of 16 pins in total.A voltage reference based on External is provided.For specialized data acquisition applications, this 16-pin device is the perfect choice.An acquisition device for high-resolution 12-bit data.It is recommended that a supply voltage of 2.6V is used in order to fully operate this gadget.The performance of this video processing device is amazing thanks to the combination of 6 channels.In this case, the supply voltage is 2.6V.To acquire a high-level analog source, an analog input channel with a 2 value is implemented.
AD7879-1ACPZ-500R7 FeaturesAD7879-1ACPZ-500R7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7879-1ACPZ-500R7 Touch Screen Controllers applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 1.6V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.6V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD7879 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.6V |
| Polarity | Unipolar |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | I2C, Serial |
| Nominal Supply Current | 480μA |
| Power Dissipation | 2.3mW |
| Number of Bits | 12 |
| Min Input Voltage | 1.6V |
| Max Input Voltage | 3.6V |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Sampling Rate | 105 ksps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Input Capacitance | 30pF |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Voltage Reference | External |
| Height | 950μm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |