AD7879WARUZ-RL OverviewA Tape & Reel (TR) package is used to house this item.It was included in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package that was sent out.The device adapts a SPI interface to improve the performance of data acquisition.It is mounted in the Surface Mount axis of the machine.As this unit is designed to read the supply voltage as 1.6V~3.6V, you better redo the circuit if you are not able to read it.For this chip, the average operating temperature should be -40°C~85°C degrees Celsius.The total number of terminals is 16, and each of them has its own set of functions.In this case, AD7879 is the base part number for the device.The part has a total of four 16 pins in total.As a result, it provides a voltage reference for External.This data acquisition device has 16-pin connectors suitable for a variety of applications.In order to enhance the flexibility of this product, Surface Mount has been adapted.The device is capable of acquiring high-resolution 12-bit data.The supply voltage of 2.6V is recommended in order for this gadget to run properly.As a result of combining 6 channels, this video processing device achieves incredible performance.If you would like to find out more information, please visit the official website: Automotive series/family/product line.A voltage of 2.6V is used as the supply voltage.The acquisition of high-level analog sources is achieved by implementing an analog input channel with a 2 value.
AD7879WARUZ-RL FeaturesAD7879WARUZ-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7879WARUZ-RL Touch Screen Controllers applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 1.6V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.6V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7879 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 2.6V |
| Polarity | Unipolar |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | SPI |
| Power Dissipation | 2.3mW |
| Number of Bits | 12 |
| Min Input Voltage | 1.6V |
| Max Input Voltage | 3.6V |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Sampling Rate | 105 ksps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Input Capacitance | 30pF |
| Output Format | SERIAL |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Voltage Reference | External |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |