AD7879WACPZ-RL OverviewThis package is housed in a Tape & Reel (TR) format.It was sent with the 16-VQFN Exposed Pad, CSP package.Devices with SPI interfaces provide better data acquisition performance.A Surface Mount-axis is mounted on the part.The circuit must be re-done if your meter does not read 1.6V~3.6V for the supply voltage as this unit is designed to do.This chip should operate at -40°C~85°C degrees Celsius on average.In total, there are 16 terminals with their own functions.A part number AD7879 identifies this device as a base part.There are a total of 16 pins on the part.It provides a voltage reference for External.You can use this 16-pin data acquisition device for your specialized applications.Acquires 12-bit data with high resolution.In order to run this gadget properly, a voltage of 2.6V should be the supply voltage.Using 6 channels, this video processing device achieves amazing results.The official website for the Automotive series/family/product line contains more information.In order to accommodate high-level analog source acquisition, 2 analog IN channels are implemented.
AD7879WACPZ-RL FeaturesAD7879WACPZ-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7879WACPZ-RL Touch Screen Controllers applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 1.6V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.6V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7879 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Power Dissipation | 2.3mW |
| Number of Bits | 12 |
| Min Input Voltage | 1.6V |
| Max Input Voltage | 3.6V |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Sampling Rate | 105 ksps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0732% |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Input Capacitance | 30pF |
| Output Format | SERIAL |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | External |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |