ADS7846E/2K5 OverviewHoused in a Tape & Reel (TR) package.Dispatched with the 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package.For better data acquisition performance the device adapts SPI interface.The part is mounted in the Surface Mount.If your meter doesn't read 2.2V~5.25V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.The average operating temps for this chip should be -40°C~85°C.There are 16 terminals in total, which has their own funcitions.ADS7846 is the base part number of this device.In total, there are 16 pins of the part.It provides with External Internal voltage reference.16-pin data acquisition device for your specialized needs.The lowest voltage can be supplied to this linear device is 2.2V.This is a high resolution 12-bit data acquisition device.Voltage exceeding 5.5V is not permitted to supply the part.To fully run this gadget, a supply voltage of 2.7V is recommended.This video processing device combines 6 channels to achieve amazing performance.This device can work in compliance with designed specifications from a current of 500μA.As a ANALOG CIRCUIT analog-style data-acquisition device, it has popularity among both professionals and hobbyists.
ADS7846E/2K5 FeaturesADS7846E/2K5 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS7846E/2K5 Touch Screen Controllers applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.2V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADS7846 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.2V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | SPI |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Number of Bits | 12 |
| Current - Supply | 500μA |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | External Internal |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Thickness | 1.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |