AD7890BR-4 OverviewThere is a package 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) available.In the Tube package, this data acquisition unit is available.Maintaining a -40°C~85°C working temperature ensures normal operation.This outstanding Data Acquisition System (DAS) gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Surface Mount, you will save more space.You may have to redo the circuit if your meter does not show 5V for the supply voltage.Overall, there are 24 terminations.Whenever you need high performance, you can use the 1 functions.Complex tasks are efficiently performed by this unit because it has 8 channels.A common voltage to apply to this data acquisition unit is 5V.As far as pin count goes, it has 24.This is a high resolution 12-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.The system implements 8 analog IN channels for high-level acquisition of analog sources.
AD7890BR-4 FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
AD7890BR-4 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD7890BR-4 ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 0.117 MHz |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 117k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0122% |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Analog Input Voltage-Max | 4.096V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Conversion Time-Max | 5.9μs |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Length | 15.4mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |