MAX196AEWI OverviewPresented in package 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width).In the Bulk package, you can find this data acquisition unit.The recommended working temperature is -40°C ~ 85°C in order to maintain normal operation.The outstanding Data Acquisition System (DAS) is what you paid.ADCs/DACs is best to mount this part through Surface Mount in order to save more space.For this unit, you should redo the circuit if your meter reads something other than 4.75V ~ 5.25V for the supply voltage.As a result of deploying 6 channels, this unit is able to efficiently perform complex tasks.An integrated data acquisition device with a 12-bit resolution is used in this application.28 pins are present on the unit.Several cases of use could be made more feasible by using the Surface Mount technique.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters consists of 1 A/D converters.The unit is part of the - series.Data acquisition systems rely on 1 converters as the heart of their operations.The 6 analog inputs ensured fast and accurate data acquisition with this part.Its maximum operating temperature is 85 °C.The unit operates at a minimum temperature of -40 °C.In terms of the maximum supply voltage, the device is rated at 5.25 V.In order to operate, it needs to be supplied with at least 4.75 V.
MAX196AEWI FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
12-Bit acquisition unit
1 converters
6 analog inputs.
MAX196AEWI ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX196AEWI ADCs/DACs applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Part Number | D26MBD |
| Manufacturer | Cutler Hammer, Div of Eaton Co |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX196 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | Parallel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 12 |
| Input Type | Single-Ended |
| Architecture | SAR |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 100 ksps |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Number of Analog Inputs | 6 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |