AD7890BRZ-4 OverviewIn package 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), ADCs/DACs is included.Data acquisition units such as this one are available in a package called Tube.In order to maintain normal operation, a temperature of -40°C~85°C is recommended.This outstanding Data Acquisition System (DAS) can be used to reimburse you for what you paid.ADCs/DACs would be best if this part was mounted through Surface Mount, which would save more space.ADCs/DACs would be prudent to redo the circuADCs/DACs if your meter does not register 5V as ADCs/DACs should for the supply voltage.The total number of terminations is 24.This 1 function enables high performance for applications of any kind.8 channels enable this unit to handle complicated tasks efficiently.Data acquisition units need a voltage of 5V to operate properly.According to its pin count, there are 24 pins.There is a high resolution data acquisition device on this market which is a 12-bit device.Due to high-level analog source acquisition, only 8 analog IN channels are implemented.
AD7890BRZ-4 FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
AD7890BRZ-4 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD7890BRZ-4 ADCs/DACs applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 0.117 MHz |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 117k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0122% |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Analog Input Voltage-Max | 4.096V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Conversion Time-Max | 5.9μs |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Length | 15.4mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Number of Pins | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Base Part Number | AD7890 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Power Dissipation | 50mW |
| Supply Type | Single |
| Sampling Rate | 117 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Height | 2.35mm |
| Length | 15.6mm |
| Width | 7.6mm |
| Lead Free | Lead Free |