MAX139EPL+ OverviewPackage 1517-BBGA, FCBGA includes it.Normal operation should be performed with the working temperature set to 0°C ~ 85°C (TJ).There is a possibility that you will be repaid what you paid from the outstanding ADC.This part will save even more space if it is mounted through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read a voltage of 0.82 V ~ 0.88 V, the circuit should be re-built.Due to the deployment of 2 channels, this unit is able to perform complex tasks very efficiently.In case you're looking for parts with similar specifications, try searching "5SGXMA5".The device can be powered by 2.5 V to 7 V.The Stratix® V GX series is represented by this unit.The data acquisition device consists of 600 I/Os in total, which are available to the user.
MAX139EPL+ FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
2.5 V to 7 V unit
600 enhanced I/Os
MAX139EPL+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX139EPL+ ADCs/DACs applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1517-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 1517-FBGA (40x40) |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX139 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TJ) |
| Series | Stratix® V GX |
| Part Status | Active |
| Type | ADC |
| Voltage - Supply | 0.82 V ~ 0.88 V |
| Base Part Number | 5SGXMA5 |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V to 7 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of I/O | 600 |
| Data Interface | - |
| Number of Logic Elements/Cells | 490000 |
| Total RAM Bits | 53105664 |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Number of LABs/CLBs | 185000 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 3.5 Digit |