AD7891AP-1REEL OverviewADCs/DACs is included in package 44-LCC (J-Lead).A Tape & Reel (TR) package is available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at -40°C~85°C for normal operation.This outstanding Data Acquisition System (DAS) can help you recover what you paid.If you want to save space, mount this part through Surface Mount.ADCs/DACs is best to redo the circuADCs/DACs if your meter does not read 5V in regard to the supply voltage as this unADCs/DACs is designed.Using 8 channels, this unit can efficiently perform complex tasks.Find similar parts by searching "AD7891".Depending on your requirements, this might be used as a high resolution 12-bit data acquisition device.Pins 44 are included in the unit.In this case, 5V can be used to supply the device.There are 1 A/D converters built into this part.1 converters serve as the heart of all data acquisition systems.As this part integrated 8 analog inputs, it ensured fast and precise data acquisition.Basic data acquisition elements consist of 1.Units are designed to operate at temperatures lower than 105°C.In order for the unit to operate properly, the minimum operating temperature must be -40°C.It is recommended that the maximum supply voltage be rated at 5.25V.In order to use it, it must be supplied with a power supply that is at least 4.75V.
AD7891AP-1REEL FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
5V unit
1 converters
8 analog inputs.
AD7891AP-1REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7891AP-1REEL ADCs/DACs applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Voltage - Supply | 5V |
| Base Part Number | AD7891 |
| Output Type | TTL |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation | 100mW |
| Number of Bits | 12 |
| Min Input Voltage | 2.375V |
| Max Input Voltage | 2.625V |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 500k |
| Power Consumption | 82mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Converters | 1 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |