THS8136PHP OverviewADCs/DACs is enclosed in the 48-PowerTQFP package.The Tray package includes this data acquisition unit.Keeping the working temperature at 0°C~70°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding Video DAC.You can save more space by mounting this part through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read 1.65V~1.95V 3V~3.6V for the supply voltage, it is best to redo it.A total of 48 terminations have been recorded.For whatever applications you need, you can use 1 functions here.If you are looking for parts with similar specifications, you may want to try searching "THS8136".Data acquisition units typically require voltages of 3.3V.The pin count is 48.It's a high resolution data acquisition device capable of obtaining 10-bit data at a high resolution.Units with 48 pins are available.As a result of the Surface Mount technique, many cases of use became more feasible.You can supply this device with 3.3V.Data acquisition is optimized with 3 DAC channels.
THS8136PHP FeaturesSurface Mount acquisition unit
10-Bit acquisition unit
3.3V unit
THS8136PHP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS8136PHP ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-PowerTQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 130.010913mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Video DAC |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 475mW |
| Voltage - Supply | 1.65V~1.95V 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | THS8136 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Unipolar |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate | 180 Msps |
| Settling Time | 15 ns |
| Sampling Rate (Per Second) | 180M |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.1465% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Conversion Rate | 180 Msps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Analog Output Voltage-Max | 1.2V |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Number of DAC Channels | 3 |
| Analog Output Voltage-Min | 1.12V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |