AD8013ARZ-14-R7 OverviewClass d amplifier's packaged in the form of a Tape & Reel (TR).For the sake of reducing space, class d amp is accessible in the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Because of audio amplifiers high performance, audio amplifier is an excellent choice for Current Feedback.audio power amplifier is mounted on the PCB based on the method of Surface Mount.It has a base part number of AD8013 that can be used to audio amp.Audio digital amplifier has a pin count of 14 on audio digital amplifier.Digital amplifier is made up of 14 terminations.Audio amplifier operates on a supply current of 16mA.Amplifier ic is constructed using 14 pins.The operating temperature should be less than 85°C.It is recommended that the operating temperature be at least -40°C.There are currently 3 channels available.The consumer IC type of the amplifier is VIDEO AMPLIFIER.The supply voltage (Vsup) should be kept above 2.1V for normal operation.The maximum supply voltage (Vsup) is set to 6.5V.Its supply type remains Dual.It consumes 4mA quiescent current and is unaffected by external influences.Audio amplifier also has the property of CAN ALSO WORK WITH SINGLE 5V SUPPLY.
AD8013ARZ-14-R7 Features14 pins
3 channels
Addtional features of CAN ALSO WORK WITH SINGLE 5V SUPPLY
AD8013ARZ-14-R7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8013ARZ-14-R7 Video Amps and Modules applications.
Professional Audio Equipment
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Current Feedback |
| Additional Feature | CAN ALSO WORK WITH SINGLE 5V SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | AD8013 |
| Pin Count | 14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.1V |
| Number of Channels | 3 |
| Operating Supply Current | 16mA |
| Nominal Supply Current | 3.5mA |
| Power Dissipation | 1W |
| Quiescent Current | 4mA |
| Slew Rate | 1000V/μs |
| Common Mode Rejection Ratio | 56 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.2V~13V ±2.1V~6.5V |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Supply Type | Dual |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2mV |
| Bandwidth | 140MHz |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 76dB |
| Settling Time | 18 ns |
| Input Capacitance | 2pF |
| Input Bias Current | 3μA |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Length | 8.65mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |