MAX4312EEE+ OverviewA Tube package contains class d amplifier.In order to save space, class d amp is included in the package 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width).This is a good choice for 8:1 Multiplexer-Amplifier because of audio amplifiers high performance.A Surface Mount method is used to mount audio power amplifier on the PCB.Using 1 circuits gives audio ic enhanced flexibility.The part has a base part number of MAX4312 for audio amp.There are 16 pins on audio digital amplifier.A 16 termination is present on digital amplifier.Its -3db bandwidth is 265MHz.Audio amplifier is powered by 7.4mA supply current.Using 16 pins, amplifier ic is constructed.It is recommended to operate at a temperature below 85°C.At least -40°C is recommended as the operating temperature.A total of 8 channels are available at the moment.With a 5V supply voltage, high efficiency can be achieved.In this case, Surface Mount is used as the mounting method.During normal operation, the supply voltage (Vsup) should remain above 4V.There is 95mA output current in this scenario.Dual, Single is the supply type.This audio amp uses an analog IC, which in this case is VIDEO MULTIPLEXER.
MAX4312EEE+ Features16 pins
8 channels
MAX4312EEE+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4312EEE+ Video Amps and Modules applications.
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | 8:1 Multiplexer-Amplifier |
| Max Power Dissipation | 667mW |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX4312 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | VIDEO MULTIPLEXER |
| Operating Supply Current | 7.4mA |
| Nominal Supply Current | 560μA |
| Output Current | 95mA |
| Slew Rate | 345V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4V~10.5V ±2V~5.25V |
| Output Current per Channel | 95mA |
| Supply Type | Dual, Single |
| Bandwidth | 80MHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 9.4mA |
| -3db Bandwidth | 265MHz |
| High Level Output Current | 120mA |
| Off-state Isolation-Nom | 82 dB |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |