AD8033ARZ OverviewIn the package, you will find a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)-case to contain the op amp ic. The instrumentation amplifier in this picture is of the Voltage Feedback-type. A Tube case is used for delivering the op amp. During the past two weeks, there have been close to 8 terminations. A total of 8 pins are located on this board. This linear amplifier should be powered by an 5V battery. The op amp ic has an array of 8 pins on it. Op amp rates 2mV as input offset voltage. For this electrical component, Surface Mount is the recommended mounting type. According to the manufacturer, this buffer op amp works well at -40°C~85°C , which is a good operating temperature. Using an 3.5mA supply current, this operational amplifier ics can be operated. You should keep the voltage gain at 92dB for the time being. On the buffer amps, there are 1 channels that can be used. Buffer amplifier produces Rail-to-Rail signals, which is one of its many benefits. In this case, FastFET™ represents the instrumentation amplifiers' series number. The current is quiescent at 3.5mA.
AD8033ARZ Features8 Pins
supply voltage of 5V
92dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
AD8033ARZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8033ARZ Instrumentational OP Amps applications.
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
Signal operation
Video computer boards
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | FastFET™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8033 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 3.5mA |
| Nominal Supply Current | 3.5mA |
| Output Current | 5mA |
| Quiescent Current | 3.5mA |
| Slew Rate | 80V/μs |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Current - Input Bias | 1.5pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5V~24V ±2.5V~12V |
| Output Current per Channel | 60mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2mV |
| Bandwidth | 80MHz |
| Gain Bandwidth Product | 40MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Voltage Gain | 92dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 1mV |
| Settling Time | 90 ns |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Programmable Power | NO |
| Dual Supply Voltage | 9V |
| Input Capacitance | 2.3pF |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |