AD8056ARZ-REEL OverviewIt is packaged in an 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)-case that protects the operational amplifiers from damage. An op amp of this type is a Voltage Feedback-type. As far as the packaging is concerned, buffer op amp is delivered in a Tape & Reel (TR) case. It is estimated that there will be at least 8 terminations this year. A total of 8 pins are attached to buffer op amp. As a reminder, this buffer op amp should be powered by 5V battery and that the battery should be inserted in the amplifier. In total, the buffer amplifier consists of 8 pins. Op amp ic rates 5mV for input offset voltage. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier is well suited to a temperature range of -40°C~125°C. A supply current of 12mA can be used to operate this linear amplifier. There should be no change in the voltage gain at 71dB. There are a total of 2 channels available on the op amps. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 10V. The quiescent current is 6mA.
AD8056ARZ-REEL Features8 Pins
supply voltage of 5V
71dB voltage gain
AD8056ARZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8056ARZ-REEL Instrumentational OP Amps applications.
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8056 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 10V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Nominal Supply Current | 12mA |
| Output Current | 60mA |
| Quiescent Current | 6mA |
| Slew Rate | 1400V/μs |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Common Mode Rejection Ratio | 82 dB |
| Current - Input Bias | 400nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 8V~12V ±4V~6V |
| Output Current per Channel | 60mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5mV |
| Gain Bandwidth Product | 120MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Voltage Gain | 71dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72dB |
| Voltage - Input Offset | 3mV |
| Settling Time | 20 ns |
| -3db Bandwidth | 300MHz |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Input Capacitance | 2pF |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |