AD8063ARTZ-REEL7 OverviewPackaged in a SOT-23-6 case, the buffer op amp is ready to use. An op amp ic of the Voltage Feedback type. The op amp is delivered to you in a Tape & Reel (TR) case. There is a growing number of terminations approaching the number of 6. The pins on this board total to 6 in total. I would like to remind you that this buffer op amp should be powered by an 3V battery. A total of 6 pins are present on the instrumentation amplifier. There is an input offset voltage of 6mV for this buffer op amp. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of -40°C~85°C . As long as the supply current of the chip does not exceed 9.5mA, this op amp ic can operate. 90dB should remain the voltage gain. As far as the device is concerned, buffer amplifier has 1 channels. One of the many advantages that this linear amplifier has, among many other things, is the fact that it outputs Rail-to-Rail signals. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 5V. For packing the buffer amplifier, the TAPE AND REEL-axis is adopted. Currently, linear amplifier is operating with a quiescent current of 6.8mA.
AD8063ARTZ-REEL7 Features6 Pins
supply voltage of 3V
90dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
AD8063ARTZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8063ARTZ-REEL7 Instrumentational OP Amps applications.
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD8063 |
| Pin Count | 6 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 9.5mA |
| Nominal Supply Current | 9.5mA |
| Power Dissipation | 500mW |
| Output Current | 50mA |
| Quiescent Current | 6.8mA |
| Slew Rate | 650V/μs |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 3.5μA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~8V ±1.35V~4V |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6mV |
| Bandwidth | 320MHz |
| Gain Bandwidth Product | 90MHz |
| Voltage Gain | 90dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 8.5μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 8V |
| Voltage - Input Offset | 1mV |
| Settling Time | 35 ns |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 9μA |
| Programmable Power | NO |
| Input Capacitance | 1pF |
| Height | 1.15mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |