MC33172DT OverviewPackaging for the buffer amplifier is in the form of a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. A General Purpose-type buffer amplifier is shown here. There is a Cut Tape (CT) case that is delivered with the instrumentation amplifiers. An 8-pin op amp ic is included in the package. With regards to the offset voltage of the input, buffer amplifier is rated at 1mV. For this electrical component, the recommended mounting type is Surface Mount, which is the most common. The buffer amplifier functions well at -40°C~105°C as far as operating temperature is concerned. Using a supply current of 220μA , this buffer op amp will be able to operate. Keeping the voltage gain at 100dB is the best course of action. The buffer amp consists of 2 circuits in total. 2 channels are available on the instrumentation amplifier. This op amp needs to be operated at a temperature of not less than -40°C degrees Celsius in order to function properly. You should not use op amp above 105°C degrees. A total of 2 elements are present in this linear amplifier. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 22V. A supply of 220μA or higher is recommended for use with this electronic part. Regarding the voltage of the supply, this electrical part can work from a voltage as low as 44V, and this is an excellent feature. In order to ensure that the instrumentation amplifier's supply voltage remains above 4V, it is recommended to keep it higher. This electronic part should be conducted with a dual supply voltage of 22V volts for this part. As you can see, the linear amplifier has 2 amplifiers.
MC33172DT Features100dB voltage gain
MC33172DT ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
MC33172DT Instrumentational OP Amps applications.
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Weight | 4.535924g |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Base Part Number | MC3317 |
| Operating Supply Voltage | 22V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 44V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Operating Supply Current | 220μA |
| Nominal Supply Current | 250μA |
| Output Current | 27mA |
| Current - Supply | 220μA |
| Slew Rate | 2V/μs |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 20nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4V~44V ±2V~22V |
| Output Current per Channel | 27mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1mV |
| Bandwidth | 2.1MHz |
| Gain Bandwidth Product | 2.1MHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| Voltage - Input Offset | 1mV |
| Current - Output / Channel | 27mA |
| Max Dual Supply Voltage | 22V |
| Min Dual Supply Voltage | 2V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150°C |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Height | 1.75mm |
| Length | 12.7mm |
| Width | 6.35mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |