AD8104ABPZ OverviewThis part displays {0}.
AD8104ABPZ FeaturesAD8104ABPZ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD8104ABPZ Special Purpose Analog Switches applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 304-BGA Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e1 |
| Feature | Buffered |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 304 |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| Applications | Video |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 304 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B304 |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~5.5V ±2.5V |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -2.5V |
| -3db Bandwidth | 600MHz |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 32:16 |
| Off-state Isolation-Nom | 90 dB |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Number of Pins | 304 |
| Pbfree Code | no |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5) |
| Base Part Number | AD8104 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | +-2.5/5V |
| Max Supply Voltage | 2.5V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Operating Supply Current | 340mA |
| Max Output Voltage | 2V |
| Slew Rate | 1800 V/μs |
| Supply Type | Dual, Single |
| Bandwidth | 600MHz |
| Lead Free | Contains Lead |