MAX4360EAX+ OverviewIt appears that the device has only {0} channels available to it.
MAX4360EAX+ FeaturesMAX4360EAX+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4360EAX+ Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-BSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 36-SSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Type of electric connection | Clamp |
| Material housing | Plastic |
| Voltage type | DC |
| SIL according to IEC 61508 | None |
| Suitable for safety functions | Yes |
| Explosion safety category for gas | ATEX gas-ex-protection, Cat. 2G |
| Explosion safety category for dust | ATEX dust-ex-protection, Cat. 1D |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4360 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Applications | Video |
| Operating Supply Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Configuration | 8 x 4 |
| Number of Channels | 1 |
| -3db Bandwidth | 65MHz |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:4 |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | - |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V ~ 5.5V |
| Control Interface | Parallel, Serial |
| Product | Video Crosspoint Switches |
| Features | Bi-Directional, Buffered, T-Switch Configuration |