AD8182ARZ OverviewIt is recommended to mount this part using type {0}.
AD8182ARZ FeaturesAD8182ARZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8182ARZ Special Purpose Analog Switches applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Buffered |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Video |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8182 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Parallel |
| Nominal Supply Current | 6.8mA |
| Power Dissipation | 80mW |
| Throw Configuration | DPST |
| Turn On Delay Time | 10.5 ns |
| Logic Function | Multiplexer |
| Number of Inputs | 4 |
| Supply Type | Dual |
| Bandwidth | 780MHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 8.5mA |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Turn-Off Delay Time | 11 ns |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| Min Dual Supply Voltage | 4V |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 93 dB |
| Switch-on Time-Max | 10ns |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4V~6V |
| Height | 1.5mm |
| Length | 8.75mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |