VSC3340XJJ-01 OverviewIt is employed in the way of the {0} package in order to perform its functions.
VSC3340XJJ-01 FeaturesVSC3340XJJ-01 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
VSC3340XJJ-01 Special Purpose Analog Switches applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 1 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 484-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 484-FCBGA (23x23) |
| Category | General Purpose |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Tray |
| Base Product Number | VSC3340 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | - |
| Series | - |
| Feature | Advanced Signal Equalization |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Backplane, PCIe, Telecommunications, Video |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 40 |
| Supply Type | Single |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 40:40 |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | Advanced Signal Equalization |
| Power Supply Type | Single |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |