AD8184AR-REEL OverviewThis part includes {0} functions for your reference.
AD8184AR-REEL FeaturesAD8184AR-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8184AR-REEL Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Buffered |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Video |
| Max Power Dissipation | 52mW |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8184 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Power Dissipation | 52mW |
| Throw Configuration | 4PST |
| Logic Function | Multiplexer |
| Number of Inputs | 4 |
| Supply Type | Dual |
| Bandwidth | 700MHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 5.7mA |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Turn-Off Delay Time | 22 ns |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| Min Dual Supply Voltage | 4V |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 115 dB |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4V~6V |
| Length | 8.65mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |