MAX4598CWP Overview{0} is the number of terminations on the chip.
MAX4598CWP FeaturesMAX4598CWP ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4598CWP Special Purpose Analog Switches applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Differential Compatibility |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Applications | Audio |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | MAX4598 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5/+-5V |
| Number of Channels | 2 |
| Analog IC - Other Type | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12V ±2.7V~6V |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.005mA |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| On-State Resistance (Max) | 75Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 90 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 1Ohm |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Switch-on Time-Max | 100ns |
| Switch-off Time-Max | 100ns |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |