AD818AR-REEL OverviewA Tape & Reel (TR) encapsulates class d amplifier.The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package makes class d amp accessible to save space.High performance makes audio amplifier an excellent choice for Voltage Feedback.Mounting audio power amplifier on the PCB is done using the Surface Mount method.1 circuits enable it to achieve audio ic's enhanced flexibility.8 pins are present on audio digital amplifier.Digital amplifier consists of 8 terminations.Its -3db bandwidth is 130MHz.The current supplied to digital sound amp is 7mA.A total of 1 channels are currently available.There is VIDEO AMPLIFIER consumer IC type for this amplifier.If the power supply (Vsup) is to operate normally, it must be above 2.5V.Under 85°C, the operating temperature is recommended.A working temperature of at least -40°C is recommended.Additionally, audio amplifier has a property of IT CAN ALSO OPERATE WITH 5~36V SINGLE SUPPLY.
AD818AR-REEL Features1 channels
Addtional features of IT CAN ALSO OPERATE WITH 5~36V SINGLE SUPPLY
AD818AR-REEL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD818AR-REEL Video Amps and Modules applications.
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Voltage Feedback |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE WITH 5~36V SINGLE SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Supply | 7mA |
| Slew Rate | 500V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5V~36V ±2.5V~18V |
| Bandwidth | 130000 kHz |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| -3db Bandwidth | 130MHz |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Length | 4.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |