MAX9650AZK+T OverviewA Tape & Reel (TR) package contains class d amplifier.In order to save space, class d amp is included in the package SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5.This is a good choice for TFT-LCD Panels: VCOM Driver because of audio amplifiers high performance.A Surface Mount method is used to mount audio power amplifier on the PCB.Using 1 circuits gives audio ic enhanced flexibility.The part has a base part number of MAX9650 for audio amp.A 5 termination is present on digital amplifier.Audio amplifier is powered by 3.7mA supply current.Using 5 pins, amplifier ic is constructed.It is recommended to operate at a temperature below 125°C.At least -40°C is recommended as the operating temperature.With a 19V supply voltage, high efficiency can be achieved.In this case, Surface Mount is used as the mounting method.There is one amplifier type in the audio amplifier, which is OPERATIONAL AMPLIFIER.There is 1.3A output current in this scenario.There is a voltage gain of 0.086dB on the audio amplifier ic.
MAX9650AZK+T Features5 pins
MAX9650AZK+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9650AZK+T Video Amps and Modules applications.
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | TFT-LCD Panels: VCOM Driver |
| Max Power Dissipation | 297.4mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 19V |
| Base Part Number | MAX9650 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 3.7mA |
| Nominal Supply Current | 3.7mA |
| Output Current | 1.3A |
| Slew Rate | 40V/μs |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~20V ±4.5V~10V |
| Output Current per Channel | 1.3A |
| Input Offset Voltage (Vos) | 14mV |
| Bandwidth | 35MHz |
| Voltage Gain | 0.086dB |
| Supply Voltage Limit-Max | 22V |
| Input Bias Current | 1μA |
| Length | 2.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |