AD829AR OverviewTube is how class d amplifier's packaged.This is accessible in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package to save space.It is an excellent choice for Voltage Feedback due to audio amplifiers high performance.The PCB is mounted using the Surface Mount method.In order to audio amp, use the base part number AD829.The pin count is 8.There are 8 terminations in digital amplifier.A supply current of 6.5mA is required to operate audio amplifier.8 pins are used to construct amplifier ic.A temperature of less than 125°C should be used for operation.The operating temperature should be at least -55°C.Currently, there are 1 channels available.Audio amplifiers with OPERATIONAL AMPLIFIER amplifier types are supported.As of now, it has a supply type of Dual.A voltage of 96.26dB is gained by the audio amplifier ic.In addition, it consumes 5.3mA quiescent current and is not affected by external factors.
AD829AR Features8 pins
1 channels
AD829AR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD829AR Video Amps and Modules applications.
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Applications | Voltage Feedback |
| Max Power Dissipation | 900mW |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD829 |
| Pin Count | 8 |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 6.5mA |
| Nominal Supply Current | 5mA |
| Power Dissipation | 900mW |
| Quiescent Current | 5.3mA |
| Slew Rate | 230V/μs |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5V~18V |
| Output Current per Channel | 32mA |
| Supply Type | Dual |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1mV |
| Bandwidth | 120MHz |
| Gain Bandwidth Product | 300MHz |
| Voltage Gain | 96.26dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120dB |
| Settling Time | 65 ns |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Input Capacitance | 1.5pF |
| Input Bias Current | 3.3μA |
| Input Voltage Noise Density | 1.7nV/sqrt Hz |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |