AD828ANZ OverviewClass d amplifier's packaged in the form of a Tube.For the sake of reducing space, class d amp is accessible in the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package.Because of audio amplifiers high performance, audio amplifier is an excellent choice for Voltage Feedback.audio power amplifier is mounted on the PCB based on the method of Through Hole.It has a base part number of AD828 that can be used to audio amp.Audio digital amplifier has a pin count of 8 on audio digital amplifier.Digital amplifier is made up of 8 terminations.Audio amplifier operates on a supply current of 15mA.Amplifier ic is constructed using 8 pins.The operating temperature should be less than 85°C.It is recommended that the operating temperature be at least -40°C.There are currently 2 channels available.Due to the 5V supply voltage, high efficiency is possible.The audio amplifier owns OPERATIONAL AMPLIFIER amplifier type.In this scenario, the output current is set to 50mA.Its supply type remains Dual, Single.The audio amplifier ic gains a voltage of 73.98dB.It consumes 7.5mA quiescent current and is unaffected by external influences.
AD828ANZ Features8 pins
2 channels
AD828ANZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD828ANZ Video Amps and Modules applications.
Professional Audio Equipment
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Voltage Feedback |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | AD828 |
| Pin Count | 8 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 15mA |
| Nominal Supply Current | 14mA |
| Output Current | 50mA |
| Quiescent Current | 7.5mA |
| Slew Rate | 450V/μs |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5V~36V ±2.5V~18V |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Supply Type | Dual, Single |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2mV |
| Bandwidth | 130MHz |
| Gain Bandwidth Product | 30MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Voltage Gain | 73.98dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 6.6μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90dB |
| Settling Time | 80 ns |
| Input Capacitance | 1.5pF |
| Input Bias Current | 3.3μA |
| Height | 3.43mm |
| Length | 9.27mm |
| Width | 7.24mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |