AD8403ARUZ50 OverviewThe package contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.The terminations are 24.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.The digi devices show 24 pins.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 50kOhm.The AD8403 family includes pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 24 pins on this potentiameter.This digital variable resistor can be used to find Cascade Pin.When the supply voltage is 5.5V, the potentiometer conducts.Voltage can be delivered at 3/5V.The supply current must be operated at 10nA in order to deliver its performance.A maximum supply current of 900μA can be handled by digital potentiometer.At 10nA, potentiameter consumes quiescent current.Data transfer bandwidth is 5MHz.
AD8403ARUZ50 FeaturesAvailable in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 10nA
AD8403ARUZ50 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8403ARUZ50 Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 500 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8403 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Current | 10nA |
| Nominal Supply Current | 10nA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 900μA |
| Quiescent Current | 10nA |
| Bandwidth | 0.125 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 5MHz |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 200 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7.9mm |
| Width | 4.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |