AD8510BRZ OverviewA 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is used to package the op amp. J-FET-type instrumentation amplifiers are used in this application. The case in which buffer amplifier is delivered is called a Tube case. It is estimated that there will be 8 terminations in the next few months. There are a total of 8 pins on this op amp. It is important to remember that this op amp should be operated at a voltage of 5V volts. There are 8 pins on this chip. In terms of the input offset voltage, instrumentation amplifier rates at 400μV. It is recommended that this electronic component be mounted using the Surface Mount mounting type. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier performs well at a temperature of about -40°C~125°C . An 2.5mA volt supply current is needed for this linear amplifier to operate. There should be no change in the voltage gain. There are 1 channels on the operational amplifiers. There is a quiescent current of 2.5mA in this operational amplifier circuit.
AD8510BRZ Features8 Pins
supply voltage of 5V
100.59dB voltage gain
AD8510BRZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8510BRZ Instrumentational OP Amps applications.
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8510 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 2.5mA |
| Max Supply Current | 2.3mA |
| Quiescent Current | 2.5mA |
| Slew Rate | 20V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | J-FET |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Current - Input Bias | 25pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5V~18V |
| Output Current per Channel | 70mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 400μV |
| Bandwidth | 8MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Unity Gain BW-Nom | 8000 kHz |
| Voltage Gain | 100.59dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.0075μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 130dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 80μV |
| Settling Time | 900 ns |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Programmable Power | NO |
| Dual Supply Voltage | 9V |
| Input Capacitance | 12.5pF |
| Input Voltage Noise Density | 34nV/sqrt Hz |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |