AD8602ARZ OverviewThere is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case package that contains the instrumentation amplifiers. The instrumentation amplifier in this picture is of the General Purpose-type. Upon delivery, op amp ic is packaged in a Tube case. We are approaching the 8h termination of the year. In total, there are 8 pins on this op amp ic. This linear amplifier should be powered by an 3V battery. 8 pins are located on the operational amplifiers. The input offset voltage is 500μV. This electrical part should be mounted using type Surface Mount. In terms of operating temperatures, this buffer amplifier works very well at a temperature of around -40°C~125°C . The buffer amplifier is capable of operating from a supply current of 2.4mA . There should be no change in the voltage gain at 98.06dB. On the buffer amps, there are 2 channels that can be used. One of the many benefits of this op amp ic is that it emits Rail-to-Rail signals. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 5V. Instrumentation amplifiers are numbered by their DigiTrim® series. 1.2mA quiescent currents are flowing through buffer op amp.
AD8602ARZ Features8 Pins
supply voltage of 3V
98.06dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
AD8602ARZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8602ARZ Instrumentational OP Amps applications.
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
Signal operation
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | DigiTrim® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8602 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 2.4mA |
| Quiescent Current | 1.2mA |
| Supply Current-Max | 3mA |
| Slew Rate | 6V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 0.2pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~5.5V |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500μV |
| Bandwidth | 8.4MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 8200 kHz |
| Voltage Gain | 98.06dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.001μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Voltage - Input Offset | 80μV |
| Settling Time | 1 μs |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.00006μA |
| Programmable Power | NO |
| Input Voltage Noise Density | 33nV/sqrt Hz |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |